Kde hvězdy stále září

19. února 2016 v 22:20 | Anna |  Recenze pro mudly
Je opravdu těžké vybrat knihu, na kterou by se dala napsat dobrá recenze. Já takovou knihu vybírám i několik týdnů, než vyberu tu správnou. Proto doufám, že Kde hvězdy stále září, byla dobrou volbou pro šestou recenzi.  • Kniha

V originále: Where the Stars Still shine
Autor: Trish Doller
Překlad: Iveta Poláčková
Žánr: pro děti a mládež, dívčí román
Počet stran: 264
Původní nakladatelství: Bloomsbury, New York, 2013
České nakladatelství: Albatros Media - CooBoo, Praha, 2014

Callie Quinnová se od nepaměti stěhuje s matkou z místa namísto. Nikdy nežila normální život - nikdy si nenašla kamarádku, nikdy nechodila do školy. Její denní potrava se převážně skládá z ovesné kaše nebo jídel z automatů.
Když se její matka rozhodne odjet tentokrát, zatknou ji a Callie se musí vrátit ke svému otci Gregovi, kterého jí matka popisovala, jako toho nejhorší chlapa. Ve skutečnosti, je Greg velmi milý a chce jí nabídnout nový domov, který nikdy neměla. Uvěří Callie tomu, že může být i milována, nejen využívána?Forgiveness is the remission of sins

For it is by this that what has been lost,

and was found, is saved from being lost again.

- Sait Augustine

(překlad: Odpustit znamená prominout hříchy. Neboť jen tak si můžeme zachovat to, co bylo ztraceno a co jsme posléze zase nalezli. - svatý Augustin)

Stejně, jako u minulé recenze, tak i tady začnu obalem knihy; u této knihy bych na obal, nebo-li na ten první dojem, opravdu nedala. Nejenže se mi nelíbí font písma (které je neskutečně velké a divné), ale příšerné jsou i ty rádoby světýlka a vánoční stromek, který s příběhem nemá co dělat. Obal je dle mého největším minus u této knihy. Ale, jak u celé recenze, tak i tady, je mé hodnocení velmi individuální.

Autorčin styl psaní byl neskutečně originální a mě samotnou učaroval hned v prvním odstavci celé knihy. V textu byla pěkná a originální přirovnání, vše bylo jasně vysvětlené, takže i mladší kategorie čtenářů (11-13 let) se v textu nemohla ztratit.
Častokrát mě ale mrzelo, že autorka jde na celý děj příliš rychle. Celkově to bylo takové uspěchané a myslím, že kdyby z jedné knihy udělala dvě, nic by tím nezkazila.

Hlavní hrdinka románu, Callie - Callista, mi byla velmi sympatická, protože je to jedna z mála dívčích postav, která byly silná, přestože si toho v minulosti mnoho prožila - ne zrovna příjemných věcí. Líbil se mi i ten zajímavý fakt, že hledá chlapy do postele, nikoli nějaké vážné vztahy. Ve většině románech hlavní hrdinka ani neví, co to sex je.
I ostatní postavy byly velmi propracované a všechny mi přišly realistické. Hlavní mužský charakter - Alex, byl typický mužský, který měl koníčky, práci a byl idolem všech v okolí. Přesto mi při čtení knihy přišel originální a s velmi zajímavým postojem byl i reprezentován.
Postava, která mě obzvlášť zaujala byla Phoebe, Calliena nevlastní matka. Přišla mi ze všech postav nejvíce na věcí, přestože pro ní návrat Callie musel být hodně těžký.

Zápletka knihy je jasná z horního příběhu, přesto bych ho chtěla i tady, v těch pár řádcích, vychválit. Zápletka byla totiž velmi realisticky provedená, takže vše, co jste se dočetli v knize, vám přišlo nadmíru pravdivé a skutečné - jako kdyby jste to sami zažívali.
Díky této knize jsem si také uvědomila, že bychom si měli vážit každé malichernosti, která nám přijde všední a zcela běžná. Pro jiné je slovo "rodina" jednou velkou neznámou rovnicí, která se nedá vyřešit. Važme si tedy našich životů a užívejme si život na plno.

Abych však knihu jenom nechválila, mám tu i jednu nepříjemnost, která je však individuální. Jak jsem psala, kniha byla nadmíru mých očekávání, přesto si nejsem jistá, jestli bych si ji měla chuť přečíst znova.

Hodnocení: Kniha ve mně vyvolala mnoho emocí a jednou z nich byl i úžas, úžas nad tím, jak mohla doposud neznámá autorka napsat tak mistrovské dílo. Doufám, že ji v budoucnu pozná mnohem více lidí a do té doby se budu těšit na její další knihy.
Samotnou knihu hodnotím velmi dobře a všem vám jí doporučuji. Momentálně je k nalezení v knihkupectví Dobrovský, kde jsem ji poprvé viděla i já nebo si jí můžete vypůjčit z městských knihoven.

7/10*

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 *Martina Z. | Web | 19. února 2016 v 22:49 | Reagovat

I když nejsem fanda tohoto žánru, musím říct, že mě zaujalo to, jak tu knihu chválíš. Musím sdílet tvůj názor v tom, že obálka knihy je vážně na nic - možná bych jí přešla bez povšimnutí. Font mi nepřijde nijak drastický, ale to pozadí ano. Pokud bude čas a chuť, asi si jí přečtu, i když do mého oblíbeného žánru má opravdu daleko :)

2 Baruschka | E-mail | Web | 19. února 2016 v 23:34 | Reagovat

Tedy knihu jsem nečetla, ale podle Tvé fotky na obalu nevidím ani stromeček, ani vánoční světýlka :-)
Vidím dívku od pasu dolů a hvězdy, co stále září :-) Ale možná mám jen bohatou fantazii a možná se pletu :-)

3 Anna | Web | 20. února 2016 v 0:13 | Reagovat

[1]: Jsem ráda a velice polichocena, že se ti recenze líbila natolik, že si knihu jednou přečteš na základě mého hodnocení :).

[2]: Máš pravdu :D! Mě osobně to na první pohled připomínalo vskutku světýlka a stromeček, nu, každý se může splést, že :)?

4 Lucka | E-mail | Web | 20. února 2016 v 11:21 | Reagovat

Tak tohle by byla přesně kniha pro mě, já jsem vůbec na tenhle typicky "dívčí" žánr vážně ujetá. :-) Už jsem to tu určitě jednou i psala, ale nemůžu si zkrátka pomoct, občas jsem ráda trošku zasněná. Líbí se mi, že se ti příběh zdál pravdivý a reálný, to mám na knížkách hrozně ráda, protože mě to daleko víc vtáhne do děje. No, můj seznam toho, co si musím přečíst, se mi nebezpečně natahuje... :-D

5 Anna | Web | 20. února 2016 v 17:53 | Reagovat

[4]: Já dřív ujížděla hlavně na fantasy a jiném světě, připadala jsem si v něm více v bezpečí. Ale dnes mnohem raději sáhnu třeba po tom dívčím románu nebo klasice, jako jsou sestry Brontëovy.
Také mám sáhodlouhý seznam knížek, neboj, nejsi jediná :D.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama