Padělatelé

13. července 2016 v 17:06 | Anna |  Recenze pro mudly

Tuhle knížku jsem očekávala už dlouho a proto, když mi přišla balíkem, neváhala jsem a ihned se vydala na poštu. Těšila jsem se na ni, protože se jednalo o druhý recenzní výtisk, který jsem měla obdržet. Bohužel, přišla mi v ten nejméně vhodný čas a to před zkouškami. Musela jsem ji tedy odložit a věnovat se nudným věcem, jako je matika, chemie...no,vždyť to znáte. Před týdnem jsem si na ni čas ale udělala (už bylo na čase) a po přečtení se rozhodla, že jsem připravená na ni pořídit recenzi.


William Butler je nyní obyčejným člověkem, který miluje knihy a to především Conana Doyla a jeho detektiva Sherlocka Holmese. Dřív mu to ale nestačilo. Dřív, coby pubertální mládenec, se snažil napodobit rukopis svých oblíbených spisovatelů, čítaje i ten Doyleův. Po dobu mnoha let působil jako vynikající padělatel, zamilovaný do své práce a do svých padělaných rukopisů. Jednoho dne ho však nachytali a po krátké aférce s policií se rozhodl uchýlit na tu správnou stranu zákona. Když je ale bratr jeho přítelkyně brutálně zavražděn, celá jeho minulost se střetává s přítomností a Will je nucen se znovu vrátit do doby, kdy ho padělatelství živilo. Výhružné dopisy, psané rukopisem dávno mrtvých autorů ho děsí a pronásledují na každém kroku. A jestli se jim Butler nepostaví, brzy ho doženou.

"Dying is a dangerous business."

(překlad: "Umírání je nebezpečná záležitost.")

Jako vždy začnu hezky po pořádku. První věc, kterou vždy hodnotím, je přebal knížky, takže i dnes se vrhnu nejdříve na něj. Obálka knihy není špatná, mě osobně se moc líbí papír, z kterého je zhotovena. Je to takový ten hrubý papír, který můžete vidět například i u knížek Jojo Moyesové. Přesto bych ale já osobně takovou knihu v knihkupectví nezaregistrovala. Přebal je na mě až moc složitý a na to, že je kniha původně vydaná roku 2014, na mě působí poněkud staře. Kvůli tomu papíru ho hodnotím ale průměrem.

Autor knihy Bradford Morrow je v Americe spisovatel, o kterém je povinnost vědět. Je držitelem několika literárních ocenění, jako je například Cena Americké akademie za vědu a literaturu. U nás však vyšla pouze jedna jeho kniha (s Padělateli druhá) a to Proutkářka v roce 2010. Možná proto o něm zatím u nás moc lidí neví a nejeví zájem.

Will, vypravěč celého děje, mi byl neskutečně nesympatický. Pořád někam zabíhal, takže kapitola, která mohla mít (a měla mít) tři stránky, měla najednou deset, protože se chtěl Will vykecat o tom, co se mu přihodilo minulý rok v New Yorku. Krom toho, že to bylo neskutečně otravné, tak jsem měla i pocit, že se nacházím v nějaké španělské telenovele, protože když jsem otočila o pět stránek dál, nic moc se nezměnilo. Kdyby ty flashbacky byly alespoň užitečné a důležité pro děj, ale ony byly naprosto zbytečné! Mimo to, Willbyl v mnoha ohledech až nepřirozeně upjatý. Jakoby ho autor vytrhl z předminulého století a vhodil do dnešní doby. Bylo to jako nové provedení Sherlocka od britské televize BBC s BenedictemCuberbatchem v hlavní roli. Ale Sherlock od BBC je výborně provedený seriál s dobrou zápletkou. To se o hlavním hrdinovi této knihy bohužel říct nedá.
Meghan Dielová, Willova přítelkyně a později i manželka, je stejně upjatá jako on a v knize, přestože se v ní objevuje často, nemá mnoho prostoru k sebevyjádření. Nic moc o ní vlastně nevíme, snad jen to, že je původem z Irska, její bratr Adam byl brutálně zavražděn a je sirotek. A také, že je milovnice básní od Yeatse. To je vlastně vše. Její povaha po celou tu dobu byla až ledově klidná, nic jí nerozhodilo a celou knihu mi přišla jako duch, proplouvající dějem. Stejně jako William, moc mě nezaujala.
Jediný, kdo mi v knize přišel zajímavý a osobně jsem ho tipovala na vraha, byl AtticusMoore. Bohužel, ten se v ději objevil pouze v době, kdy měl Will nějaký problém, depresi, nebo potřeboval nutně prodat nějaké sběratelské kousky. Někdy jsem Atticuse až litovala, když mu hrdina knihy zavolal.
Henry Slader, padělatel, který Butlerovi posílá výhružné dopisy s rukopisy jeho oblíbených (a dávno mrtvých) autorů, byl stejně nudný jako celý zbytek osazenstva. Doufala jsem, že se v knize objeví alespoň nějaká část, kdy Slader, který byl mírně vyšinutý, zaútočí třeba na Meghan a něco jí udělá. Ačkoli nejsem fanda severských detektivek, protože jsou na mě až moc kruté, v téhle knize jsem po nějaké té krutosti a okořenění toužila. Bohužel, Slader byl jenom pozorovatel a zasilatel dopisů.

Zápletku knihy bych neohodnotila jako složitou, spíše nesmírně nudnou. Nápad celého děje nebyl špatný, ale měl být napsán někým úplně jiným, než Morrowem. A tím se dostávám vlastně k celému stylu psaní samotného autora. Knihu četla i má mamka a obě jsme se shodli na tom, že se autor chtěl přiblížit stylu psaní Doyla. Byl to pokus a jakýsi návrat Sherlocka Holmese. Bohužel, jako milovník a fanda Holmesovek, musím s lítostí oznámit, že William Butler byl jen Holmesovou chabou reinkarnací. Celý styl psaní působil na dnešní dobu až nepřirozeně upjatě, přímá řeč byla také zvláštní, neprocítěná a když se spolu Meghan a Will bavili, působili na mě, jakoby se viděli poprvé a neměli si co říct. Autorův styl psaní bych doslova nazvala mrtvým.

Abych ale knihu jen nekritizovala, musím pochválit přirovnání, kterých v celé knížce bylo nespočet a byly opravdu moc pěkné. V knize jsem našla jen jednu gramatickou chybu, což mě mile překvapilo. Též bych chtěla pochválit, že nás vypravěč svým způsobem seznámil s paděláním, ta část mě vskutku zajímala a úplně pohltila. Willovo popsání vztahů, které choval k rodičům, také oceňuji.

Upřímně jsem ráda, že jsem knihu už dočetla a mohla uložit do knihovničky, kde se na ní nejspíš bude pěkně dlouho prášit bez povšimnutí.

4/10*

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Shetlandy | Web | 13. července 2016 v 18:14 | Reagovat

(Taky znáš ten pocit, když chceš napsat komentář... je celkem rozsáhlý, ale nejsi připojená na blog a tak to musíš jak debil psát znovu? :'D)

Jestli je kniha opravdu taková, jakou ji popisuješ... musím před Tebou smeknout klobouk! Já osobně bych s ní asi neměla příliš slitování a zavřela ji, načež ji šoupla někam mimo můj pohled a sáhla po něčem jiném. A to rychle. Máš tedy mé uznání.
Zátiší s ní je sice naprosto úžasné, miluji takovéto fotky, ale ani já bych po ní v knihkupectví nejspíše nesáhla. Neoslovila by mě.Neříkám, že obálka není pěkná... dívám se ale po nějakých jiných, a ačkoliv se říká "nesuď knihu podle obalu", vždy se prvně dívám po těch pěkných. A nebo jdu třeba po názvu. Padělatelé by mě asi nenadchli. :D
Každopádně jak říkáš, že nemáš v lásce severské detektivky... za sebe musím říci, že jsem ji je naopak opravdu zamilovala. Zvláště Nesbøho! Vždy jsem si myslela, že detektivky nejsou nic pro mě... že by mě jednoduše nenadchly, ovšem potom, co jsem přečetla Muži, kteří nenávidí ženy od Larssona, tohle tvrzení se změnilo. Myslím, že právě ta krutost se mi na tom líbí, autoři se toho nebojí. A Nesbø sem tam i překvapí. :D Myslím, že kdybych si bývala v pondělí v Praze koupila knihu, jak jsem původně zamýšlela, byla by právě od Nesbøho, mám v plánu si koupit celou jeho sérii s Harry Holem a další knihy - mám jej opravdu ráda. Za LPíčko jsem ale dala všechny své peníze, co jsem sebou měla a kterých nebylo zrovna hodně, však jsem si z desky platila jen polovinu, druhou zatáhla mamka, a tak mám z knihkupectví jen záložku, přímo dělanou pro čtenáře Nesbøho. Tohle už je vážný důvod, si koupit všechny jeho knihy! Budou mít přeci vlastní, speciální záložku! :D

2 Anita Barrasa | E-mail | Web | 13. července 2016 v 18:30 | Reagovat

Nedávno jsem si čekání na vlak zkrátila procházkou v knihkupectví a zrovna po téhle knížce jsem pošilhávala, říkala jsem si, že si ji časem koupím, všude byla vychvalována, jak skvělá to je knížka... a tyhle právě často stojí za nic. Takže i po přečtení této recenze raději ušetřím peníze. :D

3 Anna | Web | 13. července 2016 v 18:45 | Reagovat

[1]: Naprosto ten pocit znám :'D. Vždycky bych nejradši všechny uškrtila - ačkoli si za to můžu sama, že :D.

Věř mi, já, která je schopna číst celý den v kuse, měla s touhle knihou neskutečný problém. Neustále jsem jí odkládala a pak si vzpomněla, že je z nakladatelství, a že jí prostě CHCI a MUSÍM dočíst. I když nakladatelství tvrdí, že špatné knihy ani nemají smysl dočítat, tak já taková nejsem. Musím to dočíst, abych zjistila, jak to autor ke konci ještě pomr*í. Tahle kniha byla vážně, no... až neskutečně nudná.
Já severské detektivky nikdy obzvlášť nesledovala, ale po nedočtení Levharta, právě od Nesba, jsem se rozhodla, že už k nim raději nespadnu :D. Kniha to byla dobrá, to určitě, ale přece jen to nebyl můj šálek kávy. Moje mamka četla všechny knihy s Harrym Holem a osobně si myslím, jak jí tak poslouchám, že je to jeden z jejích literárních miláčků! Když moje mamka něco vychválí, musí to být opravdu dost dobrý :D.

[2]: Vážně? Já nikde žádnou chválu neviděla :D! Já osobně z ní nebyla ani vedle poté, co jsem jí dostala. Každopádně mi věř, ty peníze za ní nestojí - raději si kup něco na sebe nebo velké menu v KFC :D.

4 Ev. | Web | 13. července 2016 v 19:19 | Reagovat

Tohle asi není nic, co bych si dobrovolně přečetla, jsem zvyklá číst převážně jen nějaké slaďárny :D

Na druhou stranu tě obdivuju, žes to dokázala dočíst a napsat takovou úžasnou recenzi, která mě utvrdila v tom, že podobné knihy mám raději ještě pár let nechat ležet :D

5 Anna | Web | 13. července 2016 v 19:26 | Reagovat

[4]: Naprosto souhlasím! Slaďárny by měly být povinnou literaturou k maturitě :D!

Mockrát děkuju za tvůj obdiv :). Já sama jsem na sebe pyšná, protože jsem se vážně nudila a často musela číst třeba i celou kapitolu znovu, jen kvůli tomu, že jsem byla myšlenkami úplně jinde :D.

6 cincina | Web | 13. července 2016 v 23:19 | Reagovat

Tuhle knihu znám a když jsem v práci, tak kolem regálu, kde se nachází, často procházím:D Mě ta obálka zaujala:) Ale to, že je kniha zhruba 2 roky stará, bych netipovala:D
Podle toho co ale píšeš, by mě děj taky moc nezaujal. Hodnocení je vážně nízké:O

7 Anna | Web | 14. července 2016 v 12:17 | Reagovat

[6]: Obálka není špatná, ale já bych si jí v knihkupectví nejspíše nevšimla. Děj, jak jsem již popisovala v recenzi, by nebyl špatný, ale autorův styl psaní to strašně protahoval.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama