After: Pouto

19. prosince 2016 v 23:01 | Anna |  Recenze pro mudly

Cítím se až trapně, že píšu zase po takové době. Abych pravdu řekla, mám nápady na takové perly článků, že bych to na prstech nespočítala, ale zkrátka není čas - a poslední dobou ani ta chuť ne. Občas něco hodím na instagram, ale jinak se jen tak flákám. A proto jsem se rozhodla tomu udělat přítrž a začít zase normálně fungovat. Včera jsem vás na instagramu informovala o tom, že dnes vyjde recenze na jednu knížku z mých milejších sérií. Jaká tedy byla poslední kniha série After?


Upozornění: Jelikož je kniha čtvrtou a poslední knihou ze série After od Anny Todd, muže se stát, že se v recenzi budete ztrácet.

Když Hardin zjistí pravdu o svém skutečném otci, stává se z něj zase ten samí Hardin, kterým byl na začátku našeho příběhu. Nechce okolo sebe nikoho a nic, včetně Tessy, která mu chce jen pomoct najít ztracené světlo v černočerné tmě. Hardin jí ale z lásky odmítá vystavit svým problémům a tak ji od sebe opět odhání a posílá zpátky do Ameriky s tím, že on na chvíli zůstane v Anglii.
Nešťastná a zlomená Tessa se z Anglie vrací zpátky do jejich starého domu ve Washingtonu, když tu tam nalezne něco, co z ní opět udělá někoho úplně jiného... a v ten okamžik se ukáže, jak silné dokáže být pouto mezi ní a jejím milencem.

"Romantika se přeceňuje, frčí realismus."

- Hardin Scott


Na After jsem narazila teprve v červenci, když jsem jednoho horkého letního dne zamířila do knihovny. Jako obvykle jsem tam nepřišla s žádným určitým cílem, prostě jsem se bezcílně ochomítala kolem regálů "Doporučujeme", až jsem narazila na tlustou šediou bichli. První, co mě na knize zaujalo a oslovilo, byla informace, že se spisovatelka proslavila díky Wattpadu. Nikdy jsem o takovém případu neslyšela, a jelikož sama občas napíši nějakou tu čárku na tuto stránku, chtěla jsem si knihu přečíst. Za týden jsem už mířila do knihkupectví pro druhý díl.

Na čtvrtý díl jsem tedy netrpělivě čekala už koncem srpna. Pravidelně jsem kontrolovala databázi knih, kdy tam přidají přesné datum vydání a nemohla se dočkat měsíce listopad (ne jen kvůli této knížce je to můj nejoblíbenější měsíc v roce). Když mi poté knížka přišla na poštu, coby jako recenzní výtisk a já s ní hrdě odpochodovala domů, rozložila si těžký balík na posteli a pustila se do rozbalování... byl pro mě šok, že jsem v balíku našla tak tenoučkou knížku! Zatímco ostatní knihy ze série se mohly pyšnit až šest seti stránkami, Pouto bylo rádo za čtyři sta. Div jsem nebrečela.


Obálka byla jako u ostatních knih ze série jednoduchá, ale naprosto úchvatná. Šedivý odstín a na něm černé ornamenty připomínající jedno z Hardinových tetování mě naprosto odzbrojují pokaždé, co se na svou sbírku - zatím bohužel tedy jen o třech posledních knihách, jež snad brzy doplní i díl první - podívám. Obálce tedy bezkonkurenčně dávám plný počet bodů.

U postav jsem byla v poslední sérii už docela skeptická. Přestože jsou to moje, řekla bych, srdcové postavy, o žádný literární zázrak se nejedná (stejně tak bych ohodnotila i samotný příběh, ale to až níže).
Přestože - opravdu netuším, čím to je - nemám ráda hlavní hrdinky ve většině romanťárnách, protože mi připadají zkrátka... naivní, tady jsem si posteskla po stylu řazení kapitol tak, jak tomu bylo v první knize. Celkově mi přišlo, že se nám, čtenářům, Tessa neuvěřitelně vzdálila. A mrzelo mě to, protože si myslím, že kdyby těch kapitol z jejího pohledu bylo více, mohla bych o ní snad i prohlásit, že se jedná o mou nejoblíbenější postavu v knize.
Hardina jsem měla ráda po celou dobu, ale trochu mě štvalo, že ho Tessa tak zkrotila. Líbil se mi jako hrubián, mírný alkoholik a kluk, který má za sebou temnou a krutou historii. Ve čtyřce se tedy už moc nepředvedl. Opakovali se akorát ty samé věci.
Řekla bych, že nejoblíbenějším charakterem pro mne byl v celé knížce Smith, nebo Landon. Zkrátka oba Hardinovi bratři. Smith v sérii neměl sice až tolik prostoru, což byla dle mého škoda, ale byl to velký (malý) introvert a intelektuál a - jak by řekla jedná má známá - roztomilouš, že si ho lidé museli zamilovat. A Landon byl zase tím člověkem, kterého nemusíte nutně milovat, ale nelze ho nesnášet. Navíc byl takovým prostředníkem mezi Hardinem a Tessou a byl zkrátka... takovým gentlemanem! Miluji ho.


Je zvláštní, že většina lidí, které znám třeba z Wattpadu a které já sama obdivuji tvrdí, jak je Todd boží a jak ji milují. Jak už jsem řekla, mám tuto sérii ráda, přesto si myslím, že se jedná o velmi tuctový příběh, nijak originální. Takové moderní Pýcha a předsudek, možná s prvky Na Větrné hůrce. Todd pro mě proto není žádné velké wow, přestože tento příběh miluji. Velkými wow nazývám Flynnovou a Rowlingovou.

Zápletka knihy byla pochopitelná, nikterak složitá, přestože se řešila celou knihu. Jedním slovem bych to nazvala "Hádky". Musím říct, že mě ke konci opravdu zamrzelo, že šlo vidět, jak už Todd chtěla knihu rychle dopsat. Velké časové posuny, mnoho věcí nevysvětleno... když se podívám na první a na poslední díl, jsem poněkud zklamaná.

Přestože poslední díl série nebyl nejsilnější, samotný příběh je famózní a pár Hessa je osudovým. Pokud jste knihy ještě nečetly, jedině doporučuji. Ovšem, nezaručuji, že si nevytrháte všechny vlasy.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství YOLI.

8/10*

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 stuprum | Web | 20. prosince 2016 v 1:18 | Reagovat

Naivní hrdinky mají tendenci brzdit napětí. :)

2 Anna | Web | 20. prosince 2016 v 8:59 | Reagovat

[1]: Přesně tak. Třeba taková Amy od Flynnové to je jiná podívaná :).

3 Shetlandy | Web | 20. prosince 2016 v 14:13 | Reagovat

Pěkná recenze, nic mě však neláká k tomu, po knize sáhnout; zřejmě to bude tím, že vyhledávám jiný žánr, jinou tématiku knih. :)

4 fakynn | E-mail | Web | 20. prosince 2016 v 16:01 | Reagovat

Já už nad touhle serií přemýšlím dlouho, ale jsem taková rozporuplná. Jednou na ně řada přijde, ale teď jsou holt důležitejší a zábavnější knížky.

5 Anna | Web | 20. prosince 2016 v 16:50 | Reagovat

[3]: Abych pravdu řekla, ty jsi jedna z mála, u kterých mě vždy zaskočí knihy, které čteš. Myslím to jako chválu, protože hromada knih, co čteš mě opravdu velmi láká! :)

[4]: Až se ke knihám odhodláš, určitě mi dej vědět jak se líbily! :)

6 Kate | Web | 22. prosince 2016 v 19:00 | Reagovat

Zatím jsem četla jsem první díl. Je to opravdu neuvěřitelně čtivé a sice se mi to docela líbilo, ale myslím si, že to mělo zůstat na Wattpadu :)

7 Anna | Web | 22. prosince 2016 v 20:18 | Reagovat

[6]: Nad tím jsem nikdy nepřemýšlela. Když jsi to právě připomněla... wow, máš nejspíš pravdu.

8 Kik | E-mail | Web | 26. prosince 2016 v 14:22 | Reagovat

Tuhle knižní sérii jsem si oblíbila právě kvůli Hardinovi. Když jsem četla první díl....nevím jak to vysvětlit, bavilo mě číst o jejich konfliktech, byla jsem tak zvědavá, jak to všechno dopadne, zda přijde ten krásný konec, ale když nyní popisuješ, jak je na autorce vidět, že s dokončením knihy spěchá, nevím zda se mám bát, že mi to ten příběh pokazí. :') Každopádně se těším až se mi dostane do ruky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama